
Werble to instrumenty muzyczne z grupy membranofonów. To jeden z dwóch głównych elementów zestawu perkusyjnego, w którym znajdziemy także bęben duży. Oba instrumenty muszą ze sobą współgrać.
Z jakich materiałów są wykonane werble?
Podział werbli zależy głównie od tego, z jakich materiałów wykonano ich korpusy. Najbardziej znanymi rodzajami są werble drewniane (np. klonowe lub dębowe), akrylowe, corianowe i metalowe (miedziowe). Każdy werbel może wydawać dźwięki krótkie, ostre lub długie i donośne. Niektóre z nich wytwarzają ciepłe i spokojne brzmienia, inne świdrujące i bardzo wysokie. Ceny werbli są do siebie dosyć zbliżone, zależą od wymiarów instrumentu, producenta i rodzaju materiału.
Membrany
Do stworzenia tego instrumentu zazwyczaj są używane membrany z tworzyw sztucznych. To pozwala na odporność w przypadku zmiennych temperatur, chroni przed wilgocią i jest wytrzymalszą opcją od naciągów naturalnych. Brzeg membrany zostaje nawinięty na plastikowy lub aluminiowy pierścień o odpowiedniej średnicy. Membrany znajdują się na górze i na dole bębna.
Perkusja składa się z zestawu elementów, wśród których dominują; bęben wielki i bęben mały (werbel) oraz talerze. Werbel, razem z basowym bębnem, służy do utrzymywanie rytmu. Cechuje się specyficznym dźwiękiem, który zostaje wydobyty dzięki sprężynie znajdującej się w dolnej części. Werbel jest strojony za pomocą śrub – ich liczba zależy od modelu bębna.