Unikatowe janczary instrumenty ciekawe i oryginalne


Perkusjonalia to cały szereg instrumentów prostych, które należą do grupy perkusyjnej. Są nimi, na przykład, janczary instrumenty małe i bardzo oryginalne, idealnie nadające się do poznawania pierwszych dźwięków muzycznych. Z tego też powodu są, bardzo często, pierwszym muzycznym prezentem dla dzieci. Małe dzwoneczki dają bardzo przyjemne dźwięki i potrafią kształtować już u małego dziecko wrażliwość na muzykę.

Dzwonki dzyń, dzyń dzyń

Muzyczne instrumenty janczary to niewielkie dzwoneczki, umieszczone na sznureczku lub drewnianym uchwycie. Czasami uchwyt jest prosty lub stanowi półkole, zapełnione małymi dzwoneczkami. Podczas potrząsania janczary instrumenty wydają bardzo miły i przyjemny dla ucha dźwięk.
Czasami dzwoneczkami ozdobione są różnego rodzaju dziecięce zabawki lub same dzwonki umieszczone są na skórzanej opasce.

Skąd się wzięły?

Janczary instrumenty muzyczne były kiedyś dzwoneczkami przypiętymi do końskiej uzdy. Zaprzęgnięty koń galopował, kłusował lub wolno szedł, ale za każdym razem jego uprząż wydawała charakterystyczny dźwięk. Tak właśnie zachowywały się dzwoneczki do niej uczepione. Z czasem dzwoneczki zaczęto wykorzystywać jako instrument muzyczny. Dzisiaj najczęściej jest to zabawka muzyczna, która ma za zadanie nauczyć dziecko rytmu i rozwinąć jego koordynację ruchową. Czasami wykorzystywana jest także w zespołach muzyki rozrywkowej lub ludowej.
Do dzisiaj nimi dekoruje się uprząż konia, przy różnego rodzaju okolicznościach takich jak wesele lub kulik. Podczas przemieszczania się danego zaprzęgu dzwoneczki cały czas wesoło dzwonią.