Solidne perkusje – na jakie bębny postawić?

profesjonalna perkusja

Wysokiej jakości perkusje składają się nie tyko z talerzy, ale również z bębnów. Podstawowymi bębnami jest werbel, tomy, floor tomy i centrale, dlatego też to właśnie na nich warto się skupić kompletując swój wymarzony zestaw.

Czym charakteryzują się tomy i werbel?

Werbel jak powszechnie wiadomo, jest sercem każdej perkusji. Dla większości muzyków to właśnie ten bęben jest najważniejszym elementem każdego zestawu. Werble składają się najczęściej z drewnianego albo metalowego korpusu i specjalnych naciągów, które zakładane są na nie od góry. Werbel wyróżnia się bardzo mocnym i dość wysokim dźwiękiem. Bębny tego typu jak łatwo się domyśleć mocuje się zawsze na specjalnym statywie werblowym. Tomy to z kolei bardzo małe bębny, które montuje się zazwyczaj na specjalnych uchwytach. Najpopularniejszymi tomami są bębny o rozmiarach 12” i 13”. Z praktycznego punktu widzenia im mniejszy tom, tym większy dźwięk można uzyskać.

Floor tom i centrala – co warto wiedzieć?

Floor tom jest oczywiście największym z tomów i może on mieć rozmiar nawet 18”. Floor tom zawiesza się w powietrzu tak, aby opierał się jedynie na małych nóżkach. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale floor tom wydaje niższe dźwięki niż opisane powyżej tomy. Centrala w chwili obecnej jest chyba najbardziej rozpoznawalnym bębnem, który wchodzi w skład perkusji. W potocznym języku centrala nazywana jest po prostu bębnem basowym. Warto wspomnieć również i o tym, że jest to jedyny bęben, który znajduje się z pozycji poziomej.