Rodzaje instrumentów perkusyjnych


Instrumenty perkusyjne to jedna z podstawowych kategorii używanych przy podziale instrumentów muzycznych. Większość kojarzy instrumenty perkusyjne z zestawem perkusyjnym wykorzystywanym w muzyce rozrywkowej, jednak ta grupa jest znaczenie szersza.

Historia instrumentów perkusyjnych

Badania archeologiczne potwierdzają, że to właśnie bębny były pierwszymi instrumentami muzycznymi, które stworzył człowiek. Poczucie rytmu towarzyszy nam już od zarania cywilizacji, a proste bębny obciągnięte skórą czasem ewoluowały w bardziej złożone instrumenty, jak kalimba oraz vibrafon.

Bębny i perkusja

Perkusja to charakterystyczny dla muzyki popularnej zestaw bębnów, w który wchodzi przede wszystkim duży bęben basowy obsługiwany pedałem oraz werbel. Edukacja podstaw gry na perkusji rozpoczyna się właśnie od opanowania tych dwóch elementów. Zestaw perkusyjny to także różnej wielkości tom-tomy oraz hi-hat, crash i ride, czyli talerze perkusyjne.

Perkusjonalia

Do grupy instrumentów perkusyjnych zaliczają się również perkusjonalia, czyli wszelkiego rodzaju przeszkadzajki, które służą do podkreślania rytmu utworu. Do tego rodzaju instrumentów zaliczają się między innymi marakasy, tamburyny oraz grzechotki.

Pozostałe instrumenty perkusyjne

Dużą popularnością cieszą się także wibrafony oraz ksylofony, czyli metalowe lub drewniane blaszki, w które uderza się rytmicznie przy pomocy specjalnych pałeczek. Przykładem egzotycznego instrumentu perkusyjnego jest natomiast kalimba, czyli instrument z wydrążonej tykwy, który nazywany jest afrykańskim pianinem.