Perkusjonalia a instrumenty melodyczne i instrumenty niemelodyczne


W zasadzie mowa o tym samym, czyli perkusjonalia to grupa instrumentów melodycznych i niemelodycznych. Z tym że na jednych muzyk wybija rytm i melodię, a na drugich może tylko wybić rytm. Tego typu instrumenty są znane od lat, pochodzą one z różnych stron świata i niejednokrotnie kojarzone są z określonymi grupami etnicznymi.

Grupa instrumentów etnicznych

Jest to grupa bardzo różnych i charakterystycznych instrumentów. Prym wiodą w niej zarówno instrumenty melodyczne, jak i instrumenty niemelodyczne. Znaleźć, z kolei, w tej grupie da się instrumenty prawie z całego świata, których czasami sposób wykonania może być wręcz prymitywny.


Perkusjonalia to instrumenty charakterystyczne, proste w swoim wykonaniu, a mocne i silnie w swoim brzmieniu. Każdy z tych instrumentów ma swoją historię i określoną teorię, dlaczego właśnie powstał. Dzisiaj zakup ich to duży wydatek, ponieważ na ogół są to instrumenty wykonane z naturalnych i trwałych materiałów.

Rodzaje instrumentów

Instrumenty melodyczne i instrumenty niemelodyczne to dla przykładu: ksylofony, marimba, werble, talerze, trójkąty, marakasy, kalimby. Interesując się tą grupą instrumentów można zauważyć, że każdy z nich wydaje bardzo charakterystyczny dźwięk. Są one wykorzystywane w utworach by uzupełnić ich tło, nadać im charakteru, zaakcentować dany rytm czy melodię.
Ta grupa instrumentów to przykład bardzo szczególnych przyrządów do grania, na których wcale tak nie łatwo jest się nauczyć grać. Proces uczenia na nich trwa bardzo długo i pozwala na szczegółowe poznanie ich.

Instrumenty melodyczne i niemelodyczne dostępne na DrumCenter.pl.