Marakasy: drewniana grzechotka o wielki potencjale


Niewielkie marakasy mogą się okazać wspaniałym instrumentem muzycznym, dzięki któremu każda kapela będzie mogła zachwycać ciekawszymi utworami. Co warto wiedzieć na temat tych oryginalnych grzechotek?

Drewniane marakasy i ich dzieje


Instrumenty, które wielu z nas zwykło określać mianem grzechotek, pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie początkowo spełniały ważną rolę religijną. To dzięki nim podczas poszczególnych obrzędów łatwiej było wprowadzić się w trans, to ich szeleszczące dźwięki tworzyły odpowiednią oprawę dla tajemniczych rytuałów.

Z czasem marakasy drewniane stały się jednym z tych instrumentów, bez których zespół grający indiańską muzykę nie mógł się obejść. W okresie międzywojennym nastąpił największy przełom, a wykonane z drewna marakasy na dobre zagościły w europejskiej muzyce. Dziś instrument ten pojawia się i w muzyce ludowej, i rockowej, z marakasów drewnianych chętnie korzystają też zespoły zajmujące się muzyką rozrywkową.

Na czym polega wyjątkowość marakasów?


Gra na marakasach może być niezłym show, gdyż w celu pozyskania odpowiednich dźwięków osoba grająca na tym instrumencie musi wykonywać określone ruchy dłońmi. Grzechotkami można potrząsać, można też kręcić dłońmi w taki sposób, by wydobywać z marakasów szeleszczący dźwięk o konkretnym natężeniu. To ciekawe tło dla wielu utworów muzycznych, a w wielu przypadkach również wspaniałe widowisko dla publiczności. Marakasy z drewna stają się dzięki temu instrumentem, który – mimo niewielkich rozmiarów – zaskakuje swym potencjałem i daje wiele nowych możliwości muzykom.