Kij deszczowy, czyli zaklinacz deszczu – instrument związany z naturą…

mały kij deszczowy

Kij deszczowy nazywany jest też zaklinaczem deszczu. Wiążę się to z jego wyglądem. Ma formę tuby, wewnątrz której umieszcza się kamyczki lub nasiona. Podczas poruszania nimi i przechylania instrumentu na boki uzyskuje się ciekawy odgłos, przypominający dźwięk spadających na ziemię kropli deszczu, szum wodospadu lub rzeki.

Blisko natury…

Samo pochodzenie instrumentu, jakim jest kij deszczowy, nie jest znane. Przypuszcza się, jednak, że jego nazwa pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładnie plemienia Azteków. Inny trop prowadzi do Peru – terenu zamieszkałego przez Inków. Legenda podaje, że w trakcie długotrwałej suszy jeden z szamanów wymyślił instrument, który miał uprosić bogów o deszcze. Zawarte wewnątrz niego kamyki symbolizowały krople spadające na ziemię.

Ciekawy instrument muzyczny

Kij deszczowy z Drumcenter charakteryzuje się ciekawym, etnicznym brzmieniem i pasuje do bębnów szamańskich oraz djembe. Stanowi też dobre połączenie z takimi instrumentami jak np. misy tybetańskie.

Kije deszczowe są wykonywane najczęściej z wysuszonego kaktusa, wewnątrz którego znajdują się wydrążone kolce mające formę spirali. W ten sposób nasiona lub kamyki nie przesuwają się z jednego końca na drugi. Im krótszy kij, tym niższe dźwięki wydaje. Kije są też małymi dziełami sztuki same w sobie, ponieważ są ręcznie malowane. Często pojawiają się na nich motywy azteckie lub np. kropki i linie. Częstym motywem jest też tzw. Warlipirl.