Jak wygląda strojenie perkusji?


Warto mieć świadomość, że osoby rozpoczynające swoją przygodę z grą na perkusji bardzo często mają bardzo duże problemy z właściwym strojeniem wspomnianego instrumentu. Zdecydowanie największym problemem będzie oczywiście właściwe strojenie bębnów. Może to bowiem okazać się wyzwaniem nawet dla doświadczonych perkusistów. 

Piękne brzmienie bębnów w zasięgu ręki

Należy zdawać sobie sprawę, że możliwe jest strojenie praktycznie każdego elementu omawianego zestawu perkusyjnego przez lekkie uderzenia palcem w określone śrubki. W pierwszym etapie rekomendowane jest uderzanie w górną, a dopiero później w dolną część bębna. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, aby zarówno dźwięki z górnej, jak i dolnej membrany były możliwie najbardziej zbliżone do siebie. Koniecznie trzeba jednak zaznaczyć, że praktycznie każdy dostępny zestaw perkusyjny charakteryzuje się innym układem interwałów. 

Strojenie perkusji za pomocą stroika?

Należy zaznaczyć, że do strojenia perkusji można bez żadnego problemu wykorzystać stroik. W momencie zakładania nowych naciągów wystarczy nie tylko stroić wyżej, ale również ugniatać naciągi w taki sposób, by doprowadzić do ich rozciągnięcia. 

Dopiero po wspomnianej czynności możliwe jest wykonanie strojenia omawianego instrumentu do wartości właściwego dźwięku albo stroika. Nie można oczywiście zapomnieć, że strojenie perkusji będzie uzależnione od granej muzyki. Z kolei w przypadku popularnych bębnów jazzowych rekomendowane jest strojenie w taki sposób, by zarówno górny, jak i dolny naciąg był tak samo nastrojony.

Strojenie perkusji dostępne na DrumCenter.pl.