Gra na darbuce


Darbuka jest rodzajem bębna, oryginalnie pochodzącym z Egiptu. Szczególnie pokochali go muzycy właśnie z tego kraju, a także pochodzący z krajów Bliskiego Wschodu. Instrument ten oferuje niezwykły, donośny dźwięk.

Z czego jest wykonana?

Dawniej, darbukę tworzono na bazie stworzonej z ceramiki, obecnie – najczęściej jest to mosiądz lub aluminium. Membrana, służąca do wydobywania dźwięków, dawniej zrobiona była ze skóry koźlej lub rybiej. Obecnie wykorzystuje się do tego celu wysokiej jakości, cienki plastik.

Rodzaje darbuki

Istnieją dwa rodzaje tego bębna. Pierwszy z nich, typ egipski, cechują lekko zaokrąglone końce bez szczególnych zdobień. Ten rodzaj, jak sama nazwa wskazuje, szczególnie często wykorzystywany jest przez Egipcjan.

Drugi rodzaj jest znacznie bardziej zdobiony, między innymi przy wykorzystaniu sznurka przeciąganego przez podstawę bębna. Ten typ instrumentu wykorzystywany jest głównie w krajach Bliskiego Wschodu.

Metody grania

Gra na tym instrumencie wbrew pozorom nie jest aż tak łatwa, jak by się mogło wydawać. Wymaga sporej dozy umiejętności, a także wiedzy i doświadczenia.

Niektórzy muzycy grają, stawiając darbukę między nogami, choć jest to technika wykorzystywana znacznie rzadziej. Najczęściej, instrument ten jest umieszczany pod pachą i to w tym miejscu muzyk wydobywa z niej dźwięki. Istnieją również bębny na specjalnych, skórzanych pasach, które można zawiesić na szyi. Te modele powstały głównie z myślą o osobach, które chcą połączyć grę na instrumencie z tańcem.

Bębny Darbuka dostępne na stronie DrumCenter.pl.