Gdzie stosowany jest tamburyn?

Tamburyn

Kiedy myślimy o instrumencie perkusyjnym jakim niewątpliwie jest tamburyn, kojarzy nam się on głównie z ulicznymi grajkami, którzy oprócz osoby grającej na akordeonie oraz gitarzysty mają w swoim zespole grajka, która przygrywa im na tamburynie. Czy z jakimś innym miejscem użytkowania może kojarzyć nam się tamburyn? Prawdopodobnie nie, a jak się okazuje ma on zdecydowanie szersze możliwości zastosowania niż mogłoby nam się wydawać.

Krótka historia

Tamburyn to instrument, który pamięta jeszcze czasy średniowiecza. Wtedy stosowany był głównie przez żonglerów podczas ich występów. Z upływem lat zyskał sympatię orkiestry wojskowej, która chętnie wykorzystywała jego brzmienia podczas swoich koncertów.

Czasy współczesne

Obecnie tamburyn wykorzystywany jest głównie w muzyce tanecznej. Wszystko za sprawą tego, że nadaje on rytm, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia tancerza. Kolejnym miejscem, gdzie mamy do czynienia z tamburynem jest opera. Tam jego zastosowanie ma głównie cel kolorystyczny, jednak jak się okazuje świetnie się sprawdza w tej roli.

Tamburyn choć jeszcze do niedawna zapomniany i niedoceniany dziś zyskuje na coraz większej popularności. Spore grono wykonawców muzycznych używa jego brzemienia w swoich utworach muzycznych, dzięki czemu są one bardziej rytmiczne, a co za tym idzie ułatwiają poruszanie się w ich takt. Warto zwrócić uwagę na ten fakt podczas słuchania jakiegokolwiek utworu i wsłuchać się w jego brzmienie.