Dlaczego przyszły perkusista powinien wybrać ksylofon?


Osoby uczące się w szkołach muzycznych jako przyszli perkusiści, zwykle muszą skupić swoją uwagę również na ksylofonie. Zajęcia z tym instrumentem są niezbędne do rozpoczęcia późniejszej nauki gry na perkusji. Dlaczego?

Synchronizacja i słuch muzyczny

Ksylofol to instrument perkusyjny, który – jak łatwo się domyślić – działa podobnie jak klasyczna perkusja. Posiada on sztabki o różnych wymiarach, które – w uporządkowany sposób – są umieszczone na specjalnej, stalowej ramie. Dzięki temu osoba chcąca grać na perkusji, może już na tym etapie zaznajomić się z brzmieniem określonych dźwięków. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nauka gry na ksylofonie, znacznie pomaga w późniejszym opanowaniu rytmiki.

Sekret tkwi w pałeczkach

Choć ksylofon prezentuje się jako dość toporne i proste urządzenie, to w rzeczywistości potencjał tego instrumentu jest o wiele większy. Warto przy okazji zaznaczyć, że barwa określonych dźwięków jest tui zależna nie tylko od samego ksylofonu, ale też od sposobu uderzania pałeczkami. Nauka doboru optymalnej siły i sposobu oddziaływania nimi na poszczególne sztabki, będzie bardzo przydatna w kontekście późniejszej gry na profesjonalnej perkusji. Zwłaszcza, że różnica pomiędzy pałeczką ksylofonu i perkusji nie jest zbyt duża.

Podsumowanie

Gra na ksylofonie to doskonały wstęp do późniejszego zaznajamiania się z typową perkusją. Dzięki temu niepozornemu instrumentowi, pasjonaci muzyki dowiedzą się, że gra na perkusji to nie bezmyślne uderzanie w talerze, ale prawdziwa sztuka!

Ksylofony dostępne na stronie: https://drumcenter.pl/pl/menu/klasyczne/ksylofon-1445.html