Chimes – nieznany instrument


Instrumenty perkusyjne stały się ostatnio bardzo popularne wśród fanów muzyki. Są używane w każdym rodzaju muzyki: klasycznej, rockowej, popowej i wielu innych. Dzieje się tak przez ich uniwersalność oraz przez ich ważną funkcje: wybijanie i nadawanie rytmu utworowi muzycznemu.

Instrumenty perkusyjne – jakie miejsce zajmują?

Instrument perkusyjny to taki instrument, w którym źródłem dźwięku jest drganie całości lub części instrumentu. Jest ono wywoływane uderzeniem w odpowiednią części instrumentu różnymi przedmiotami. Może to być na przykład: pałka, szczotka lub dłoń. Dodatkowo dźwięk można też wytworzyć telepiąc lub potrząsając całym instrumentem.

W orkiestrze instrumenty perkusyjne dodają odpowiednie brzmienie całości, odpowiadają za utrzymywanie równego tempa utworu oraz za dodatkowe efekty akustyczne i dynamiczne. Jest wiele rodzajów instrumentów perkusyjnych. Możemy je podzielić na:

  • idiofony – są to instrumenty perkusyjne samobrzmiące; to znaczy, że ich źródłem dźwięku są drgania całego instrumentu,
  • membranofony – są to instrumenty perkusyjne, które posiadają membranę – ich źródłem dźwięku jest drgająca napięta membrana, która jest jedynie częścią całego instrumentu.

Chimes – co to za instrument?

Chimes to instrument perkusyjny. Chimesy są czasami nazywane na przykład firanką, czajmsami, dzwonkami. Ich wygląd to zawieszone na drewnianej poprzeczce najczęściej aluminiowe pręty, które są dłuższe i krótsze, dzięki temu wydają z siebie różną wysokość dźwięków, gdy się w nie uderza.

Chimesy dostępne na stronie https://drumcenter.pl/pl/menu/perkusjonalia/chimesy-453.html